Konfigurujemy zadowolenie!
501 507 564

Z uwagi na rosnącą rolę systemów informatycznych w firmach warto zadbać nie tylko o ich bezpieczeństwo, ale i odtwarzalność. Rosnące zagrożenia ze strony cyberprzestępców, niezadowolenii pracownicy, wirusy komputerowe itd. mogą nas bardzo niemiło zaskoczyć. O ile samo zabezpieczenie danych operacyjnych jest często bardzo trudne, o tyle nowoczesne systemy kopii zapasowych mogą nas zabezpieczyć przed ich utratą.

 

Backup, czyli kopia bezpieczeństwa to dane, które posłużyć mają do odtworzenia oryginalnej zawartości aplikacji sieciowych, plików, ustawień, poczty itp. w przypadku jej utraty lub uszkodzenia. W nowoczesnych systemach kopie są wykonywane bez ingerencji użytkownika. Niezbędne jest tylko ich weryfikowanie przez wykwalifikowany personel. Dlatego właśnie warto zadbać o jego jakość. Dobrze wykonany backup powinien być zgodny z zasadą 3-2-1 - a właściwie trzema zasadami, gdyż każda z tych trzech liczb oznacza inną regułę.

 

3 - Właśnie w trzech kopiach (jeden oryginał i dwie kopie zapasowe na różnych noś­nikach) powinniśmy przechowywać nasze dane. Dlaczego? Prawdopodobieństwo awarii dwóch nośników jest większe niż prawdopodobieństwo awarii trzech nośników jednocześnie. Bez trzeciej kopii w wypadku awarii nośnika z back­upem od razu pozostajemy bez zabezpieczenia. Trzecia kopia daje nam komfort i czas na wykonanie kolejnej kopii.

2 - Kopie powinniśmy przechowywać na dwóch różnych nośnikach. Co nam po backupie, jeśli wszystkie kopie przechowujemy na jednym dysku twardym? W wypadku jego awarii tracimy wszystkie dane. 

Warto także traktować tę zasadę szerzej i przechowywać dane na dwóch nośnikach różnych typów. Na przykład na płycie DVD i na pendrivie, na wypadek gdybyśmy za jakiś czas nie mieli dostępu do napędu CD/DVD, albo na dysku lokalnym i w chmurze, by mieć do danych dostęp z dowolnego miejsca.

1 - Jedna kopia powinna być przechowywana w innej lokalizacji, choćby na wypadek pożaru czy kradzieży komputera lub fizycznych nośników. Na przykład jeśli chodzi o backup danych prywatnych - poza domem, a w wypadku danych firmowych - poza biurem. Dobrym miejscem jest w chwili obecne tzw. chmura.

Wieloletnie doświadczenie pozwoliło nam na stworzenie własnych rozwiązań opartych na serwerach NAS firmy QNAP.

 

Proszę zapamiętać to zdanie: Ludzie dzielą się tych, którzy robią kopie i tych którzy będą je robili...